یکی از رایج ترین خرابی هایی که در یخچال دیده می شود ، از کار افتادن موتور یخچال می باشد . در صورت وجود هر گونه نقص فنی در موتور یخچال ، یخچال فورا خاموش می شود یا اصلا شروع به کار نمی کند . خرابی موتور یخچال علت های مختلفی دارد . که ما در این مقاله از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دیبا پشتیبان ایرانیان به بررسی تمام این علت های احتمالی می پردازیم .

کمپرسور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

  موتور یا کمپرسور یخچال ، قلب یخچال می باشد . و یخچال و فریزر در صورت معیوب بودن کمپرسور نمی تواند کار کند . به صورت روتین به موتور یخچال کمپرسور یخچال گفته می شود . بنابراین موتور یا کمپرسور یخچال یک چیز هستند . کمپرسور یخچال به یک مجموعه گفته می شود ، که شامل پیستون ، میلنگ و سوپاپ می باشد . همه ی این مجموعه برای ایجاد سرما در یخچال کار می کنند . میلنگ با چرخش دورانی خود باعث می شودکه پیستون ها بالا و پایین حرکت کنند ودقیقا کاری شبیه تلمبه زدن می باشد و  متناوبا باز و بسته می شود تا گاز درون لوله ها و همچنین سیلندر ها به جریان در آید . کمپرسور یخچال به عنوان یک پمپ عمل می کند و گاز مبرد را در لوله ها به  حرکت در می آورد. کمپرسور موتوری است که مبرد یا مایع خنک کننده را فشرده می کند و مبرد را از طریق اواپراتور و کندانسور به گردش در می آورد . همچنین کمپرسور برای فشرده سازی و تبدیل مجدد گاز از حالت بخار به مایع استفاده می شود.

نشانه های خرابی کمپرسور

خرابی های کمپرسور  یا نشانه های خرابی کمپرسور چیست ؟  از کجا بفهمیم کمپرسور خراب است ؟ یکی از دلایل سوختن موتور یا همان کمپرسور ، سوختن یخچال می باشد . وقتی یخچال روشن نمی شود به احتمال زیاد موتور سوخته . ما در این قسمت دلایلی که نشان می دهد که ممکن است کمپرسور یخچال شما خراب باشد را بیان میکنیم . این نشانه ها از متداول ترین مشکلات و خرابی هایی هستندکه برای کمپرسور اتفاق می افتد . بنابراین اگر این نشانه ها را دیدید یعنی کمپرسور خراب است :

  • سوختگی ناشی از اتصالات برق
  • سوختگی سیم پیچ داخلی کمپرسور
  • متوقف شدن فن کمپرسور یخچال
  • خاموش شدن کمپرسور یخچال
  • یخچال به حد کافی سرد نمی شود
  • سر و صدای غیر عادی کمپرسور
  • گرم شدن مواد غذایی داخل یخچال .
  • روشن نشدن یخچال

علت از کار افتادن موتور یا کمپرسور یخچال و آموزش تعمیر آن

علت های خرابی کمپرسور

در این قسمت به بررسی مواردی که باعث خرابی زودرس کمپرسور می شوند می پردازیم و راه حل هایی برای جلوگیری از خراب شدن کمپرسور را بیان می کنیم  : 

گرمای بیش از حد

وقتی کمپرسور کار می کند ، گرما تولید می شود . کار کردن کمپرسور با تولید گرما همراه است البته کمپرسور ها طوری طراحی شده اند که در مقابل گرما ی تولید شده مقاوم باشند اما به شرطی که تهویه ی مناسب و گردش هوای کافی وجود داشته باشد . در غیر این صورت گرمای تولید شده می تواند به سیم پیچ و سایر اجزای داخلی آسیب بزند .  عدم عملکرد صحیح اجزای دیگر و عدم تهویه ی مناسب می تواند سبب گرمای بیش از حد در موتور شود . برای جلوگیری از این وضع مطمئن شوید که جریان هوای کافی اطراف یخچال وجود داشته باشد . یخچال شما باید حداقل ۱۵ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد تا به اتلاف گرما از سیم پیچ کمک کند . اگر فاصله ی استاندارد رعایت نشود کمپرسور بیش از حد گرم می شود و باعث خاموش شدن یخچال می شود . 

آلودگی

کثیفی کندانسور نیز یکی دیگر از علت های خرابی کمپرسور یخچال می باشد . در پشت یخچال لوله های پیچ در پیچی سیاهرنگی وجود دارد که به آن کندانسور گفته میشود.کندانسور گاز پر فشار را به مایع با فشار بالا تبدیل می کند . طی این تبدیل ، این لوله های پیچ در پیچ کندانسور گرمای زیادی را دفع می کنند . اگر این لوله ها را گرد و خاک بپوشاند کثیفی مثل عایق عمل میکند و گرما به درستی دفع نمیشود و یخچال به خوبی کار نمی کند و حتی ممکن است از کار بیوفتد . کمپرسور بعد از سال ها استفاده در معرض گرد و غبار قرار می گیرد . گرد و غبار و هر گونه اجسام اضافی که وارد کمپرسور شود ، باعث می شوند که کمپرسور نتواند کار خود را به درستی انجام دهد .

خراب شدن فن کمپرسور

فن کمپرسور یخچال قسمت مهمی از سیستم خنک کننده کمپرسور می باشد . درست مانند کامپیوتر که دارای یک پردازنده است و فن تمام وقت برای خنک کردن دستگاه و جلوگیری از گرمای بیش از حد پردازنده کار میکند . اگر فن کمپرسور از کار بیوفتد ، یخچال شروع به صدا های عجیب و غریب می کند . اگر فن کمپرسور حرکت نکند باید توسط تکنسین تعویض شود . بنابراین اگر متوجه ی هر گونه سر و صدای عجیب و غریبی شدید یعنی فن کمپرسور شما ایراد دارد . با افزایش عمر دستگاه و در صورت تجمع گرد و غبار روی یاتاقان های موتور فن ، مانع از کارکرد موتور می شود . در صورت خرابی موتور فن باید آن را تعویض کنید . در صورت کثیفی کندانسور ، از انتقال کار آمد گرما از مبرد به هوا جلوگیری می کند  و باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند و زودتر خراب شود .

کمبود روغن کاری

همانطور که برای کارکرد درست اتومبیل ، روغن کافی و مناسب لازم است ، روغن کاری برای یک کمپرسور سالم بسیار مهم است . عدم روانکاری باعث افزایش فرسودگی کمپرسور می شود . و همچنین باعث ایجادگرمای بیش از نیز می شود .

بار زیاد دستگاه 

یکی دیگر از دلایل خرابی کمپرسور ، به علت بار زیاد در محفظه ی یخچال می باشد . اگر یخچال را بیش از حد پر کنید و یا یخچال را از مایعات مثل آب پر کنید یا مواد غذایی را به صورت گرم داخل یخچال قرار دهید ، باعث می شود مبرد بیش از حد گرم شود و در نتیجه حجم مبرد با سرعت بالاتری افزایش می یابد و برای فشرده کردن همان مقدار مبرد ، کمپرسور نیاز به کار طولانی دارد و همین امر باعث خرابی کمپرسور میشود .

قدیمی شدن و استهلاک کمپرسور  

به طور معمول طول عمر یک کمپرسور بین ۱۰ تا ۲۰ سال می باشد . در واقع متوسط طول عمر یخچال ۱۵ سال می باشد .البته اگر هیچ گونه نوسان شدید برق و یا ضربه ای به آن وارد نشود . عوامل بسیاری مانند نحوه ی نگهداری و میزان بار به طور چشم گیری روی طول عمر یخچال تاثیر دارد . مانند هر مولفه ی مکانیکی دیگر ، عملکرد کمپرسور نیز با افزایش عمر دستگاه کاهش می یابد .

افزایش ولتاژ

کمپرسور یخچال می تواند بر اثر ولتاژ بالا آسیب ببیند . یک نیروی قوی الکتریکی می تواند به سیم پیچ های کمپرسور آسیب برساند و باعث خرابی زودرس کمپرسور شود . همچنین تعویض کمپرسور هزینه ی بالایی را در بر دارد .

سر و صدای غیر عادی کمپرسور

در طول روز به صورت عادی همیشه یک صدایی ار کمپرسور یخچال می شنوید . این یعنی این که متوجه می شوید که موتور در حال کار است .  اگر هیچ صدایی از موتور نشنیدید یعنی موتور شما از کار افتاده . اگر صدای زیادی از کمپرسور شنیدید و همچنین مواد غذایی داخل یخچال گرم است ، ممکن است کمپرسور شما به طور نا صحیح کار کند .

نکات مهم

تعمیر یخچال جز تعمیرات پیچیده می باشد که توصیه می کنیم حتما توسط تکنسین متخصص تعمیر یخچال انجام شود .

طول عمر یخچال تا حد بسیار زیادی به میزان نگهداری شما از یخچال بستگی دارد . استفاده ی درست از یخچال علاوه بر افزایش طول عمر یخچال ، باعث صرفه جویی در انرژی نیز می شود .

تعویض کمپرسور از نظر هزینه ، بسیار گران می باشد . در صورتی حاضر به تعویض کمپرسور شوید که یخچال شما جز یخچال های بسیار گران و سطح بالایی باشد .

تمیز کردن و روغن کاری کمپرسور می تواند از مشکلات احتمالی کمپرسور جلوگیری کند .